Zwrot ludowy w perspektywie historii kobiet

Trailer audycji

Portal ohistorie.eu zaprasza na relację wideo ze spotkania

Zwrot ludowy w perspektywie historii kobiet

Wydarzenie zostało organizowane w ramach cyklu otwartych debat i seminariów humanistycznych portalu ohistorie.eu.

Rozmowę z prof. Dobrochną Kałwą (Wydział Historii, Uniwersytet Warszawski) prowadziła dr hab. Ewa Solska (UMCS, ohistorie.eu).

Historia kobiet i studia gender – to być może najbardziej oczekiwana strona debat i refleksji nad zwrotem ludowym w polskiej humanistyce. Pytając bowiem o ludową historię w odniesieniu do historii kobiet, zakładamy inne pytanie: czy ludowa historia kobiet w ogóle jest?  A to pociąga następne kwestie: czy rozpatrujemy zwrot feministyczny i perspektywę gender w historii ludowej czy raczej zwrot ludowy w historii kobiet? Czy sytuujemy te zwroty  na peryferiach dyskursu czy mamy przesłanki do poszukiwań w przestrzeni makrostrukturalnej? Czy zwrot ludowy daje asumpt do rozszerzania zbioru kategorii poza spektrum: od niewidzialności do sprawczości; od lokalności do globalności; od różnorodnego dziedzictwa do różnych pamięci; od historii mentalności do antropologii historycznej…? O podobne rozszerzenie pytamy też w odniesieniu do wyjściowego pola dyskursu historii kobiet, który stanowi mikrohistoria, historia mówiona, badania nad pamięcią, nowa humanistyka oraz polityczność ruchu feministycznego i rewizjonizm historyczny w odwodzie. To mało czy wiele? W każdym razie – to na początek.


Rozmowa odbyła się w piątek 15 lutego o godzinie 17.00

Wideo i podcast są dostępne na portalu ohistorie.eu oraz na naszych kanałach w mediach społecznościowych – Youtube i Fb i twitterze.

Relacja wideo z rozmowy Ewy Solskiej z Dobrochną Kałwą
Podcast

Zachęcamy Państwa do odwiedzania naszego portalu www.ohistorie.eu i lektury zamieszczonych na nim artykułów, wywiadów, opinii i recenzji oraz oglądania i słuchania relacji wideo i podcastów z organizowanych przez nas debat i dyskusji.

Zapraszamy także Państwa do subskrybowania naszego kanału na platformie youtube oraz polubienia naszego profilu na facebooku.

Realizacja wideo i podcastu:

Dr hab. Piotr WITEK

Pobierz PDFDrukuj tekst