Spotkanie online: Ludowa Historia Polski w perspektywie teoretyczno-metodologicznej

Ludowa Historia Polski w perspektywie teoretyczno-metodologicznej

Redakcja portalu ohistorie.eu zaprasza na kolejną relację wideo i podcast ze spotkania online. Tym razem jest to rozmowa na kanwie książki prof. Adama Leszczyńskiego: „Ludowa historia Polski. Historia wyzysku i poru. Mitologia panowania” wydanej w roku 2020 nakładem wydawnictwa W.A.B.

Spotkanie nosi tytuł: „Ludowa historia Polski w perspektywie teoretyczno-metodologicznej”.

Historia ludowa stanowi niezwykle interesujący, cieszący się coraz większą popularnością trend w badaniach przeszłości. Zwraca uwagę na wykluczonych, słabszych, pomijanych, prześladowanych, koncentruje się na ujawnianiu wyzysku uciśnionych oraz ukazywaniu ich oporu wobec wyzyskujących elit.

Przyglądając się historii ludowej z perspektywy metodologicznej nie jest trudno zauważyć, że jako trend badawczy wydaje się podążać tropem, który Michel Foucault określił mianem przeciw-historii.

Przypomnijmy. Francuski filozof i historyk sytuuje przeciw-historię w ramach dyskursu wojny ras. Nie pojmuje jednak rasy w sensie biologicznym. Rasy wg Focuaulta to grupy ludzi, które często nie mają tego samego pochodzenia, nie mówią tym samym językiem, nie wyznają tej samej religii, ale żyją na tym samym obszarze, tworzą jedność polityczną w wyniku przemocy, podboju jednej grupy przez inną. Przeciw-historia wskazuje, że wielcy i mali, silni i słabi mają dwie różne, inne historie, w których „to, co dla jednych jest zwycięstwem, dla innych jest klęską”, triumf jednych dla drugich oznacza poddaństwo i wyzysk. Przeciw-historia jawi się zatem jako historia zerwania, historia tych, których historia zwycięzców pozbawiła głosu. Przeciw-historia koncentruje się na dziejach niewoli, wygnania, klęsk, prześladowań w nadziei na przywrócenie im właściwego miejsca w historii oraz oddania sprawiedliwości przeszłości wykluczonych.

Na jakich przesłankach i założeniach teoretyczno-metodologicznych oparł swoją refleksję Adam Leszczyński?

Z autorem „Ludowej Historii Polski” rozmawiają: Dr hab. Ewa Solska i dr hab. Piotr Witek z Instytutu Historii UMCS oraz portalu ohistorie.eu     


Spotkanie online: Ludowa Historia Polski w perspektywie teoretyczno-metodologicznej

Spotkanie odbyło się 23 kwietnia 2021 r., o godz. 17 na platformie zoom.

Relacja wideo i podcast są dostępne na portalu ohiostorie.eu oraz na naszych profilach społecznościowych FB, Twitter, cda.pl, a także na kanale YouTube.

Zachęcamy Państwa do odwiedzania naszego portalu www.ohistorie.eu i lektury zamieszczonych na nim artykułów, wywiadów, opinii i recenzji.

Zachęcamy także państwa do oglądania i słuchania relacji wideo oraz podcastów z organizowanych przez portal naukowych debat, rozmów i dyskusji.

Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału na YT oraz polubienia naszych profilów na fb i TT.

Realizacja wideo i podcastu: dr hab. Piotr Witek 

Serdecznie zapraszamy do oglądania i słuchania.


Pobierz PDFDrukuj tekst